Kompetanse- og karriereutvikling for vitenskapelig ansatte - Kunnskapsbasen
Kompetanse- og karriereutvikling for vitenskapelig ansatte
NTNU skal ha ansatte som holder et høyt faglig nivå og som har kompetanse til å gjennomføre forskning og undervisning av topp kvalitet. Som din arbeidsgiver er vi også opptatt av at du skal oppleve ha gode utviklingsmuligheter og tilgang på god informasjon og rammebetingelser som kan støtte deg i din karriereutvikling.
Kompetanse og karriere hovedside | Midlertidig vitenskapelig ansatt
Din rolle og ditt ansvar
Som vitenskapelig ansatt har du stor individuell frihet og ansvar for å drive din karriere- og kompetanseutvikling. Samtidig må du også sette deg inn i enhetens behov og se dine egne ønsker i sammenheng med enhetens behov.
Som medarbeider ved NTNU forventer vi derfor at du:
- ønsker å utvikle deg
- setter deg inn i organisasjonens og enheten kompetansebehov
- gjør deg tanker om hvilke kompetansebehov du har
- er villig til å dele din kompetanse med andre ansatte
Medarbeidersamtalen
Medarbeidersamtalen er den viktigste arenaen for å diskutere med din leder hvilke ønsker du har, hvilke behov din enhet har og hvilke tiltak for karriere- og kompentanseutvikling som er aktuelle for deg fremover.
Det er viktig at du forbereder deg godt til medarbeidersamtalen. Informasjon om hva som forventes av deg i samtalen og hvordan du bør forberede deg finner du på siden Medarbeidersamtale.
Selv om medarbeidersamtalen er en formalisert og viktig arena for å snakke med din leder om karriere- og kompetanseutvikling, kan du selvsagt be om å få diskutere dette med lederen din når som helst. Det kan være at det dukker opp muligheter for å delta i prosjekter eller at du ser et kurs som du ønsker å delta på. Det er viktig at du selv er aktiv i din karriere og kompetanseutvikling.
Karriere- og kompetanseutvikling
Hvilke konkrete tiltak for karriere- og kompetanseutvikling som er relevant for deg, avhenger blant annet av hvor du er i karrieren, hvilke mål og ambisjoner du har og også hvilke behov ditt fagmiljø og din enhet har.
NTNU er opptatt av høy kvalitet i forskning og i utdanningstilbudet og ønsker at våre ansatte skal ha en bredde i sin kompetanse. I tråd med vår tilslutning til DORA-erklæringen og forpliktelsene i CoARA, har NTNU utarbeidet en kompetansematrise som viser kompetanse som er relevant for deg som vitenskapelig ansatt. Dette handler blant annet om forskning og annen faglig utvikling, utdanningsfaglig kompetanse, innovasjon, formidling og ledelse. Matrisen er et nyttig utgangspunkt for å vurdere på hvilke områder du bør utvikle deg på og hvilke tiltak som kan være aktuelle for deg.
Hvilke tiltak som passer for deg, avhenger av hvilken kompetanse som skal utvikles. Eksempler på karriere- og kompetanseutviklingstiltak kan være:
- Forsknings- og utviklingstermin: Om søknad og retningslinjer.
- Uniped-programmet: NTNUs opplæring i pedagogisk kompetanse/utdanningsfaglig basiskompentanse.
- Merittert underviser: For deg som har utviklet din undervisningsvirksomhet og ønsker å fortsette å utvikle den.
- Kvalifiseringsstipend for kvinner: Søknad om midler til aktiviteter for å fremme professor- eller dosentkompetanse.
- Startpakke: Søknad om midler til forskning for nytilsatte underrepresenterte kjønn.
- Fadder eller mentorordninger: Sjekk med din leder hvilke tilbud som finnnes ved din enhet.
- Kollegaveiledning
- Pedagogisk akademi
- Ph.d.-veilederopplæring (denne siden må vi følge opp)
- Norskopplæring
- Kortere kurs og opplæring i innen utdanning og forskning (interne kurs: Læringsportalen), ntnu.no/kalender og (DIGIT - Platform for online courses)
- Konferanser, verv, utviklingsprosjekter internt eller eksternt, mentor, lederoppgaver
I tillegg finnes det kompetanseutviklingsprogrammer for ulike lederroller som studieprogramleder og forskergruppeleder. Du finner mer informasjon om det i lederportalen, under NTNUs ledelsesprogram.
Opprykk i undervisnings- og forskerstillinger
Som ansatt i undervisnings- og forskerstilling har du mulighet til å søke om opprykk. Det vil si at du kan søke om å få dine kvalifikasjoner vurdert opp imot de kvalifikasjonskravene som er satt til den stillingskategorien du søker opprykk til. For eksempel førstelektor til dosent eller fra førsteamanuensis til professor.
At du søker om opprykk er viktig for deg og din karriere, og er også noe som NTNU ønsker å støtte opp om og legge til rette for.
I forskrift til universitets- og høyskoleloven (universitets- og høyskoleforskriften) kan du lese om kriterier for ansettelse, fremgangsmåte og kriterier for opprykk og overgangsordninger:
- forskrift til universitets- og høyskoleloven (universitets- og høyskoleforskriften)
- NTNU sin retningslinje for vitenskapelige stillinger
- NTNU sin retningslinje for rekrutteringsstillinger
Foruten ny lov og forskrift, bygger de nye retningslinjene på CoARA- og NOR-CAM-prinsippene om helhetlig kompetansevurdering.
Når du skal skrive søknad om opprykk, kan du bruke NTNU sin kompetansematrise som verktøy for å dokumentere resultater og kompetanse i søknaden. Det er også laget en veiledning til sakkyndige om ansvarlig vurdering av forskning. Hva som skal vektlegges i den helhetlige vurderingen, vil være avhengig av utlysningsteksten og kompetansekravene for den aktuelle stillingen.
Søknadsrutiner og regelverk
Å søke om opprykk kan være en omfattende prosess. Her kan du finne informasjon og veiledning om kravene, reglene og rutinene for å søke opprykk for de ulike stillingskategoriene.
Opprykk til professor
På siden Opprykk til professor finner du generell og fakultetsspesifikk informasjon om opprykk fra førsteamanuensis til professor ved NTNU.
Opprykk til dosent
(uhr.no)
- Veileder for vurdering av kompetanse ved søknad om ansettelse og opprykk til førstelektor og dosent (UHR, 11.06.2025)
- Veiledende retningslinjer for søknad og vurdering av søknad om opprykk til dosent etter kompetanse (UHR, 02.07.07) - Erstattet av ny veileder fra 2025
Opprykk til førstelektor
(uhr.no):
- Veileder for vurdering av kompetanse ved søknad om ansettelse og opprykk til førstelektor og dosent (UHR, 11.06.2025)
- Veiledning for deg som vil søke om opprykk til førstelektor (UHR, 07.11.07) - Erstattet av ny veileder fra 2025
- Veiledende retningslinjer for søknad og vurdering av søknad om opprykk til førstelektor etter kompetanse (UHR, 15.12.06) - Erstattet av ny veileder fra 2025
Kontakt
Savner du noe innhold på denne nettsiden eller har andre innspill, ta kontakt med Silje Løften eller Hege Johansen Schick i HR- og HMS-avdelingen.
Child Pages (3)
-
Karriereutvikling for midlertidig vitenskapelig ansatt
Kompetanse- og karriereutvikling for midlertidig vitenskapelig ansatt
-
Kompetanse- og karriereutvikling for midlertidig vitenskapelig ansatt
Kompetanse- og karriereutvikling for midlertidig vitenskapelig ansatte
-
Kompetanse- og karriereutvikling for midlertidig vitenskapelig ansatte
NTNU ønsker å legge til rette for en god karriereutvikling for deg som stipendiat og postdoktor. Som din arbeidsgiver er vi opptatt av at du skal oppleve ha gode utviklingsmuligheter og tilgang på...