Wikier

Utdanningskvalite...

Studieprogramråd - NV

  • Ved Fakultet for naturvitenskap (NV) rapporterer studieprogramleder til dekanen.
    Mandat og medlemmer i studieprogramrådene ved NV-fakultetet finner du på denne siden.

Mandat for studieprogramrådene

Mandat for studieprogramrådene (pdf)
ENGLISH version of mandate for the faculty programme councils (pdf)

Mandat for programråd for ph.d.-program (pdf)

Ingeniørstudiene ved NV-fakultetet (FTHINGKJ, FTHINGMA, og FTÅRKJ)

Medlemmer i perioden 01.01.2019 til 31.07.2023

  • Ina Merete Stuen, universitetslektor IMA (Leder FTHINGKJ og FTÅRKJ)
  • Roald Lilletvedt, høyskolelektor, IMA (Leder FTHINGMAT) 
  • Lena Østby, førsteamanuensis, IMA
  • Marte Sørtveit Mørkve, universitetslektor, IMA
  • Gerhard H. Olsen, førstelektor, IMA
  • Hanna Knuutila, professor, IKP
  • Stein Valen, daglig leder, Maintech
  • Jon Eigill Johansen, administrerende direktør, Chiron
  • Jon Husjord, studiekonsulent, IMA
  • Oversikt over studentrepresentanter

Ingeniørstudiet i havbruk (BIHAV)

Medlemmer i perioden 01.01.2020 til 31.08.2023

  • Rolf Erik Olsen, professor, IBI (leder)
  • Birgitte Paulsen Torset, universitetslektor, IBA
  • Grete Hansen Aas, førstemanuensis, IBA (vara)
  • Ida-Johanne Jensen, førstemanuensis, IBT
  • Bjørn Egil Asbjørnslett, professor, IMT
  • Anna Olsen, førstelektor, MTP
  • Knut Sørby, professor, MTP (vara)
  • Jon Arne Gøttum, Direktør havbruk, Sjømat Norge
  • Heidi Moe Føre, Seniorforsker, SINTEFF Ocean
  • Gunnar Andreas Aarvold, Leder Marked og Forretningsutvikling, MainTech AS
  • Silje Strand Lundgren, studiekonsulent, IBI
  • Oversikt over studentrepresentanter

Bioingeniørstudiet (BBIOING) 

Medlemmer i perioden 01.09.2021 til 31.07.2025:

  • Bente Alm, universitetslektor, IBA (leder og stedlig leder Ålesund)
  • Anne Elin Varhaugvik. Universitetslektor, IBA
  • Sahar Olsen, universitetslektor, IBA vara
  • Ragnhild Bach, universitetslektor, IBF (stedlig leder Trondheim)
  • Wenche Slettahjell Prestvik, førsteamanuensis, IBF
  • Ina Møller, universitetslektor, IBF vara
  • Brit Valaas Viddal, avdelingssjef, Helse Møre og Romsdal HF
  • Camilla Jensen Pedersen, ass. Seksjonsleder, Helse Møre og Romsdal HF
  • Torill Dahl, prosjektleder, St. Olavs Hospital
  • Kjell-Runde Logan-Halvorsrud, Seksjonsleder, St. Olavs Hospital
  • Marielle Ryste Böhme, studiekonsulent, IBA
  • Elizabeth Bogal-Allbritten, studiekonsulent, IBF
  • Oversikt over studentrepresentanter

Matteknologi (MTMAT) og Mat og teknologi (FTMATMA) 

Medlemmer for perioden 01.08.2017 til 31.09.2021

Nytt programråd er under oppnevning

  • Anita Jakobsen, førsteamanuensis, IBT (leder) 
  • Lisbeth Mehli, førsteamanuensis, IBT
  • Atle Hannisdal, førstelektor, IBT
  • Eirin Marine Skjøndal Bar, førsteamanuensis IBT
  • Anne Mette Østerås, førsteinspektør, Mattilsynet
  • Harry Westavik, forskningsleder, SINTEF Ocean AS
  • Marius Frost, studiekonsulent, IBT
  • Oversikt over studentrepresentanter

Bachelorstudiet i Biomarin innovasjon (298BMI) 

Medlemmer i perioden 01.08.2021 til 31.08.2025:

  • Birgitte Torset, universitetslektor, IBA (leder)
  • Grete Hansen Aas, førsteamanuensis, IBA
  • Stig Tuene, universitetslektor, IBA
  • Janna Cropotova, førsteamanuensis, IBA vara
  • Bjørn Magne Hatlø, førsteamanuensis IIF
  • Kjersti Kjos Longva, førsteamanuensis, IIF vara
  • Wenche Uksnøy, klyngeleder, NCE Blue Legasea
  • Malin Hoem Storholt, kontroller, Hofseth Aqua AS
  • Kari Lisbeth Fjørtoft, seniorrådgiver, Møreforsking AS vara
  • Marielle Ryste Böhme, studiekonsulent, IBA
  • Oversikt over studentrepresentanter

Bachelorstudiet i bioteknologi (427BT, 184BG, MBIOT5 og MSBIOTECH) 

Medlemmer i perioden 01.01.2020 til 31.08.2023

  • Per Bruheim, professor, IBT (leder og stedlig leder i Trondheim)
  • Ingrid Bakke, førstemanuensis, IBT
  • Finn Lillelund Aachmann, professor, IBT (vara)
  • Berit Johansen, professor, IBI
  • Per Winge, førstemanuensis, IBI
  • Ann-Kristin Tveten, førstemanuensis, IBA
  • Janna Cropotova, førstemanuensis, IBA
  • Anna Synnøve Røstad Nordgård, fagleder APS, TINE Meierier Tunga
  • Trond Erik Aune, CEO, Vectron Biosolutions AS
  • Henrik Stamnes Dahl, studiekonsulent, IBT
  • Marielle Ryste Böhme, studiekonsulent, IBA
  • Oversikt over studentrepresentanter

Realfagstudiene i Biologi (BBI, MSBIO OG ÅBIKJ)

Medlemmer i perioden 20.03.2019 - 31.01.2023

  • Elin Kjørsvik, førsteamanuensis, IBI (leder)
  • Richard Strimbeck - førstemanuensis (plantefysiologi)
  • Clare Stawski - førstemanuensis (zoofysologi)
  • Vidar Grøtan - førstemanuensis (økologi)
  • Per Winge - førstemanuensis (celle- og molekylærbiologi)
  • Gunhild Kvisten - studiekonsulent (sekretær)
  • Silje Strand Lundgren - studiekonsulent (sektretær, vara)
  • Gunvor Øie - forskningssjef, SINTEF Ocean AS, avd. Miljør og nye ressuser
  • Dagmar Hagen - seniorforsker, NINS, avd, Terrestrisk naturmangfold
  • Ivar Myklebust - avdelingdirektør, Miljørdirektoratet, avd Land- og friluftsavdelingen
  • Gunhild Kvisten, studiekonsulent (sekretær)
  • Silje Strand Lundgren, studiekonsulent (sekretær, vara)
  • Oversikt over studentrepresentanter

Realfagstudiene i fysikk (BFY, MSPHYS)

Medlemmer i perioden 01.09.2021 - 31.08.2025

  • Ingve Simonsen, professor, IFY (leder)
  • Knut Bjørkli Rolstad, universitetslektor, IFY
  • Johanna Vannesjo, førsteamanuensis, IFY
  • Ben David Normann, universitetslektor, IIR
  • Inga Strumke, postdoktor, ITK
  • Are Osen, exploration manager, Aker BP ASA
  • Morten Hjorth-Jensen, professor, UiO
  • Peder Kristian Brenne, studiekonsulent, IFY
  • Oversikt over studentrepresentanter

Realfagstudiene i Kjemi (BKJ og MKJ)

Medlemmer for perioden 01.09.2021 til 31.08.2025

  • Alexandros Asimakopoulos, førsteamanuensis, IKJ (leder)
  • Trond Peder Flaten, professor, IKJ
  • Solon Oikonomopoulos, førsteamanuensis, IKJ
  • Sondre Kvalvåg Schnell, førsteamanuensis, IMA
  • Sverre Magnus Selbach, professor, IMA vara
  • Pawel Rostkowski, seniorforsker, NILU
  • Einar Johan Andreassen, principal researcher, Equinor
  • Hans Peter Arp, technical expert, NGI vara
  • Aina Sæterli, Studiekonsulent, IKJ
  • Oversikt over studentrepresentanter

Teknologistudiet i fysikk og matematikk (MTFYMA)

Medlemmer i perioden 01.01.2019 - 31.01.2023

  • Magnus Borstad Lilledahl, førsteamanuensis, IFY (leder)
  • Ruth Catharina de Lange Davies, professor IFY
  • Jakob Linder, professor, IFY
  • Anne Kværnø, professor, IMF
  • Jo Eidsvik, førsteamanuensis, IMF 
  • Brynjulf Owren, Professor, IMF
  • Markus Grasmair, førstemanuensis, IMF, (vara)
  • Eirik Mo, senipranalytiker, Statkraft 
  • Iver Bakken Sprestad, forsker, SINTEF
  • Brit Wenche Meland, studiekonsulent, IFY
  • Oversikt over studentrepresentanter

Møtereferat

Møtereferat fra Studieprogramråd for teknologistudiet i fysikk og matematikk (MTFYMA)

Teknologistudiet i Industriell Kjemi og Bioteknologi (MTKJ og MIKJ)

Medlemmer for perioden 01.08.2021 til 31.08.2025

  • Sigurd Skogestad, Professor, IKP (leder)
  • Hanna Knuutila, førsteamanuensis, IKP vara
  • Solon Oikonomopoulos, førsteamanuensis, IKJ
  • Sondre Kvalvåg Schnell, førsteamanuensis, IMA
  • Hilde Lea Lein, førsteamanuensis, IMA vara
  • Anita Nordeng Jakobsen, førsteamanuensis, IBT
  • Sigrid Lædre, forsker, SINTEF Industri
  • Torfinn Håland, seniorforsker, GH Healthcare 
  • Hege Johannessen, studiekonsulent, NV
  • Oversikt over studentrepresentanter

Teknologistudiet i Materialteknologi (MTMT og MSMT)

Medlemmer for perioden 01.08.2021 til 31.07.2025

  • Frode Seland, førsteamanuensis, IMA (leder MTMT)
  • Gerhard Henning Olsen, førstelektor, IMA (leder MSMT)
  • Leiv Kolbeinsen, professor, IMA (leder)
  • Bjørn Holmedal, professor, IMA
  • Hilde Lea Lein, førsteamanuensis, IMA
  • Ann Mari Svensson, professor, IMA
  • Nuria Espallargas , professor, MTP
  • Andreas Echtermeyer, professor, MTP (vara)
  • Børre Tore Børresen, forsker, Equinor
  • Sverre Gulbrandsen-Dahl, sjefsforsker, SINTEF
  • Andreas Fjelstad, studiekonsulent, IMA
  • Oversikt over studentrepresentanter

Teknologistudiet i nanoteknologi (MTNANO)

Medlemmer for perioden 01.01.2019 - 31.01.2023

  • Bjørn Torger Stokke, professor, IFY (leder)
  • Øyvind Halaas, IKOM
  • Siver Andreas Moestue, professor, IKOM vara
  • Maria Fernandino, professor, EPT
  • Zhiliang Zhang, professor, KT vara
  • Erik Folven, førsteamanuensis, IES
  • Helge Weman, professor, IES vara
  • Bjørn E. Chistensen, professor, IBT
  • Marit Sletmoen, førsteamanuensis, IBT vara 
  • Julia Glaum, førsteamanuensis, IMA
  • Andreas Erbe, professor, IMA vara
  • Elisabeth Egholm Jacobsen, førsteamanuensis, IKJ
  • Ellen Tuset, programdirektør, Kongsberg Space Electronics
  • Sigmund Størset, seniorrådgiver, ENOVA
  • Brit Wenche Meland, studiekonsulent, IFY
  • Oversikt over studentrepresentanter

**Masterstudiet Sustainable Chemical and Biochemical Engineering (MSCHEMBI)**

Medlemmer for perioden 01.08.2021 til 31.08.2025

  • Sulalit Bandyopadhyay, førsteamanuensis, IKP (leder) 
  • Edd Anders Blekkan, professor, IKP
  • Solon Oikonomopoulos, førsteamanuensis, IKJ
  • Berit Løkensgard Strand, professor, IBT
  • Christer L. Øpstad, Global R&D Director Fouling Protection, Jotun
  • Hanne Haslene-Hox, seniorforsker, SINTEF
  • Anacleta Venturin Andresen, sekretær og saksbehandler, NV
  • Oversikt over studentrepresentanter

Masterprogrammet Environmental Toxicology (MSENVITOX) og Environmental Contamination and Toxicology (MSENCOTO)

Medlemmer for perioden 01.08.2021 til 31.07.2025 

  • Øyvind Mikkelsen, professor, IKJ (leder)
  • Trond Peder Flaten, professor, IKJ
  • Murat V. Ardelan, professor, IKJ vara
  • Bjørn Munro Jenssen, professor, IBI (stedlig kontakt for MSENCOTO)
  • Veerle Jaspers, førsteamanuensis, IBI
  • Martin Wagner, førsteamanuensis, IBI
  • Helena Reinardy, førestemanuensis II, UNIS
  • Hege Johannessen, studiekonsulent, NV
  • Oversikt over studenrepresentanter

Masterprogrammet Natural Resources Management (MSNARM)

Medlemmer for perioden 01.01.2019 - 31.01.2023

  • Thor Harald Ringsby - førsteamanuensis, NV-IBI (leder og representant)
  • Bente Jessen Graae - professor, NV-IBI (representant)
  • Vidar Grøtan - førstemanuensis, NV-IBI (vara)
  • Jørund Aasetre - førstemanuensis, SU-IGE (representant)
  • Elizabeth Barron - professor, SU-IGE (representant)
  • Ståle Angen Rye - professor, SU-IGE (vara)
  • Gunnar Austrheim - professor, VM (representant)
  • Jan Grimsrud Davidsen - førstemanuensis, VM (vara)
  • Trine Hay Setaas - spesialrådgiver, NINA (representant)
  • Katarina Rønningen - seniorforsker, Ruralis (representant)
  • Aina Holst - seksjonssjef, miljødirektoratet (representant)
  • Graciela Monica Rusch - seniorforsker, NINA (representant, vara)
  • Silje Strand Lundgren - studiekonsulent, NV-IBI (saksbehandler og sekretær)
  • Per Ivar Chutko - studiekonsulent, SU-IGE (saksbehandler og sekretær)
  • Oversikt over studenrepresentanter

Masterprogrammet Ocean Resourses (MSOCEAN) og Health Management in Aquaculture (MSAQUAH)

Medlemmer for perioden 01.01.2020 - 31.08.23

  • Kjell Inge Reitan, professor, IBI (leder MSOCEAN)
  • Yngvar Olsen, professor, IBI (leder MSAQUAH)
  • Ingrid Bakke, professor, IBT vara (MSAQUAH)
  • Anne Stene, førsteamanuensis, IBA
  • Ingrid Bakke, professor, IBT
  • Murat V. Ardelan, professor, IKJ
  • Bjørn Egil Asbjørnslett, professor, IMT
  • Stein Wold Østerhus, professor, IMB
  • Nicole Aberle- Malzahn, førsteamanuensis, IBI vara
  • Bård Skjelstad, CTO, ScaleAQ
  • Øystein Leiknes, seniorrådgiver, Miljødirektoratet
  • Jan Henrik Sandberg, seniorrådgiver, Fiskarlaget
  • Silje Strand Lundgren, studiekonsulent, IBI
  • Oversikt over studentrepresentanter 

Ph.d.-programråd ved NV

Et ph.d.-programråd er primært et rådgivende utvalg for dekan, instituttleder og forskningsutvalget. Programrådet har ansvar for å foreslå faglig innhold, struktur og gjennomføring av vedkommende studieprogram innenfor vedtatte retningslinjer og ordninger, delegert fra dekan. En nærmere beskrivelse av programrådene er gitt i mandatet.

Ph.d.-programråd i biofysikk

Ph.d.-programråd i biologi

  • Thorsten Hamann, Instituttleder
  • Martin Wagner (leder)
  • Sigurd Einum, professor
  • Martin Kuiper, professor
  • Julia Schulz
  • Ingeborg Hollekim Bringslid
  • Laura Batra Cabré 

Ph.d.-programråd i bioteknologi og matvitenskap. 

  • Berit Løkensgaard Strand , professor (leder)
  • Kjetil Rasmussen, instituttleder
  • Trygve Brautaset, professor
  • Ingrid Bakke, professor
  • Erland Årstøl
  • Emil Karlsen

Ph.d.-programråd i fysikk

Ph.d.-programråd i kjemi

  • Øyvind Mikkelsen, professor (leder)
  • Hallstein Hemmer, instituttleder
  • Bård Helge Hoff, professor
  • Sharada Navada 

Ph.d.-programråd i kjemisk prosessteknologi

  • Magnus Rønning, professor (leder)
  • Jens-Petter Andreassen, instituttleder
  • Hugo A. Jakobsen, professor
  • Sigurd Skogestad, professor
  • Ina Beate Jenssen
  • Karen Karolina Høisæter

Ph.d.-programråd i materialteknologi

  • Andreas Erbe, professor (leder)
  • Einar Hjorthol, instituttleder
  • Ann Mari Svensson, professor
  • Yanjun Li, professor
  • Inger-Emma Nylund, ph.d.-kandidat
  • Trygve Storm Aarnæs, ph.d.-kandidat