ILU - Forskning og innovasjon - Kunnskapsbasen
ILU - Forskning og innovasjon
Innholdsfortegnelse [-]
Forskning
E-postliste til forskningsadministrasjonen: forskning-phd@ilu.ntnu.no.
Forskningsnytt
Som et ledd i å synliggjøre internt hva som skjer på forsknings- og utviklingsfronten, har ILU månedlige nyhetsbrev med publikasjoner, arrangement og annet som skjer. Disse blir publisert i slutten av hver måned.
Oversikt over tidligere Forskningsnytt.
Forskningsutvalget (FU)
Oversikt over mandat, medlemmer, møteplan, innkalling og referat.
Søkbare midler
- Strategiske midler
- Tildelte midler
- Eksterne midler (informasjon kommer)
Forventninger til forskningsgrupper
Forventninger til forskningsgruppene ved ILU (PDF).
Disse forventningene er utviklet som et tiltak i //Periodeplan for ILU 2024–2027//.
Melde inn nytt forskningsprosjekt og forskningsgruppe
Meld inn nytt forskningsprosjekt (kommer)
Datahåndtering og publisering
Forskningstermin og opprykk
Ph.d.
- Formidling for ph.d.-stipendiater
- Ph.d.-emner ved Institutt for lærerutdanning
- Programmet/fagretningen
- Rettigheter og plikter
- Ønsker du nettside til ditt ph.d.-prosjekt?
- Ph.d.-utvalg
Innovasjon
I strategien til Institutt for lærerutdanning er det et mål at mer av NTNUs forskning skal være til nytte, bli tatt i bruk og føre til forbedringer i samfunnet. Institutt for lærerutdanning ønsker å utnytte vår kompetanse innenfor utdanning, læring og skoleledelse, og å være en nasjonal pådriver for skolebasert kompetanseutvikling. Vi ønsker å bidra til å øke nyskapingsaktivitet og øke synligheten av denne. Vi ønsker å hjelpe deg å sette idéene dine ut i livet!
Har du spørsmål knyttet til innovasjon, ta kontakt med innovasjonsleder Anne Berit Emstad eller innovasjonsrådgiver Anna Synnøve Hovstein.
Vi kan gi råd og hjelp angående innovasjon og nyskaping. Vi kan for eksempel gi
- hjelp med søknad om finansiering for ansatte og studenter med tanke på innovasjon, f.eks. via NTNU Discovery
- hjelp med innlevering av Disclosure of Innovation (DOFI)
- informasjon om forvaltning av immaterielle rettigheter (IPR).
NTNUs politikk for immaterielle verdier sier at NTNU har en del rettigheter til de ansattes arbeid. Hovedårsaken er at NTNU ønsker at så mye som mulig av kunnskapen våre ansatte produserer kommer til nytte.
Vi samarbeider med NTNU Technology Transfer (TTO), som også bistår ved behov.
Søkbare midler
For å komme i gang med innovasjoner trenger man gjerne ekstra midler. Her er noe av det man kan søke på:
- SU-fakultetet har en årlig utlysning av innovasjonsstrategiske midler som man søker på via instituttet. Utlysningen kommer som oftest i mars/april og blir annonsert på Innsida.
- NTNU Discovery gir støtte til både ansatte og studenter som ønsker å ta sine ideer eller forskningsresultat videre. Det kan være støtte til å utvikle produktinnovasjoner, prosessinnovasjoner, markedsinnovasjoner eller organisasjonsinnovasjoner. Det kan søkes støtte både til forprosjekt og hovedprosjekt.
Ønsker du å lære mer om NTNU og innovasjon?
- NTNU sin samleside om innovasjon: Innovasjon og nyskaping
- NTNU sin side om immaterielle rettigheter (IPR): Innovasjon og nyskaping
- «Politikk for åpen vitenskap» (informasjon om forvaltning av IPR): Politikk for åpen vitenskap - NTNU
- Nytt om nyskaping og innovasjon ved NTNU og SINTEF: Nyeste forskningsartikler om nyskaping og innovasjon fra SINTEF og NTNU | Gemini.no
- Forskningsbasert innovasjon: Kommersialisering av forskning - NTNU