Wikier

Radiation protection coordinators

What follows is an overview of radiation protection coordinators at NTNU.

Norsk versjon - Strålevernkoordinator

Topic page about HSE | Pages labelled with radiation

NTNU's central radiation protection coordinator is Ann Kristin Sjaastad

Academic units that have several radiation protection coordinators also have one main contact. You can also contact the main contact if your specific group does not have a local radiation protection coordinator.

  1. MH - Faculty of Medicine and Health Sciences
  2. IE - Faculty of Information Technology and Electrical Engineering
  3. IV - Faculty of Engineering
  4. NV - Faculty of Natural Sciences
  5. OK - Faculty of Economics and Management
  6. SU - Faculty of Social and Educational Sciences
  7. NTNU Nanolab
  8. NTNU University Museum
  9. NTNU i Ålesund
  10. NTNU i Gjøvik

MH - Faculty of Medicine and Health Sciences

Department

Coordinator

Comparative Medicine Core Faculty Trine Skoglund 
Kavli institut for Systems Neuroscience Centre for Neural Computation

Paulo Girão Bettencourt

Deputy:  Alice Burøy

Department of Clinical and Molecular Medicine

Linh Hoang (Main contact)

Veslemøy Malm Landsem (alternate Main contact) 

Per Arne Aas (isotopes)

Kjartan Egeberg (Lasers)

Department of Neuromedicine and Movement Science Marit Stjern

Department of Public Health and Nursing

Kirsti Kvaløy

Deputy: Ann Helen Melby

Department of Circulation and Medical imaging Albertina Rusandu

 

IE - Faculty of Information Technology Electrical Engineering

Department

Coordinator

Department of Electronic Systems

Sverre Vegard Pettersen

Deputy:  Tron Arne Nilsen

Department of Electric Power Engineering Halsten Aastebøl
Department of Engineering Cybernetics Knut Reklev

 

IV - Faculty of Engineering

Department

Coordinator

Department of Energy and Process Engineering

Halvor Haukvik

Department of Marine Technology (IMT)

Einar Magnus Aasen

Deputy:  Torgeir Wahl

Department of Geoscience and Petroleum

Torill Sørløkk 

Deputy:  Erlend Våtevik

Department of Civil and Environmental Engineering Thuat Trinh
Department of Structural Engineering         

Tone H. Nilsen

Deputy: Karoline Bjørgum

                                                                        

NV - Faculty of Natural Sciences

Department

Coordinator

Department of Biology

Grethe Stavik Eggen

Deputies: Than Thuy Thi Nguyen and Trude Johansen

Department of Biotechnology and Food Science

Amalie Johanne H. Mathisen

Deputy: Martin Gimmestad

 

Department of Physics

Oddbjørn Grandum 

Deputy: Sylvie Lelu

Department of Chemical Engineering Gunn Torill Wikdahl

Department of Chemistry

Melanie Siah

Deputy: Marit Syversveen  

Department of Materials Science and Engineering

 

Morten Raanes (Alfred Getz vei)

 

OK - Faculty of Economics and Management

Department

Coordinator

Department of Industrial Economics and Technology Management (IØT)

Rikke Bramming Jørgensen

Deputy:  Therese Nitter Moazami

 

SU - Faculty of Social and Educational Sciences

Department

Coordinator

Department of Teacher Education

Jan Tore Malmo

Deputy:  Ellen Andersson

 

NTNU Nanolab

Unit

Coordinator

NTNU Nanolab

Ken Roger Ervik

Deputy:  Verner Håkonsen

 

NTNU University Museum

Unit

Coordinator

Nasjonallaboratoriene for datering

Martin Seiler

Deputy:  Marte Iversen Rønning

Department of Archaeology and Cultural History

Marte Iversen Rønning

Deputy: Martin Seiler

 

NTNU in Ålesund

Coordinator:  Hans Christian Giske. Deputy: Harald Jan Skarstein

 

NTNU in Gjøvik

Coordinator: Astrid Berntsen. Deputy: Tone Kristin Sørensen