Wikier

HF - HR og HMS

Søknadsprosedyre for opprykk i undervisnings- og forskerstillinger - HF

Kunngjøring av søknadsprosedyre for kompetanseopprykk 2026

For søknad om opprykk gjelder forskrift til universitets- og høyskoleloven og NTNUs retningslinje for vitenskapelige stillinger.

Søke om kompetanseopprykk

Søker setter seg inn i reglene for kompetanseopprykk og benytter søknadsskjema fra nettsiden Søke om kompetanseopprykk - Kunnskapsbasen - NTNU.

NTNU tilleggskrav for alle vitenskapelige toppstillinger:

  • kompetanse innenfor kunnskap i bruk (innovasjon, formidling og samspill med samfunnet) og/eller
  • faglig ledelse og verv.

Prosessen for opprykk til professor har følgende tidsplan:

AktivitetNårAnsvarligHensikt/beskrivelseMålgruppe
Seminar01.06.2026Fak.adm.Kvalitetssikre at søkere har nødvendig kompetanse til utarbeidelse av søknadSøkere og instituttledere
Søknadsfrist15.09.2026Den enkelte søkerSøknad sendes via søknadsskjema fra nettsiden Søke om kompetanseopprykk - Kunnskapsbasen - NTNUSøkere
Oversendelse fra instituttleder21.09.2026InstituttlederOversikt over søkere fra eget institutt sendes fra instituttleder til fakultetsadministrasjonen gjennom kontakt-hr@hf.ntnu.noInstituttleder
Behandling av søknad InstituttlederKvalitetssikring av mottatt søknad. Instituttleder er i tett dialog med søker. Start av arbeid med identifisering av bedømmelseskomitéInstituttleder
Endelig godkjenning01.11.2026InstituttlederInstituttleder bekrefter godkjent søknad.Instituttleder
Behandling av søknadUmiddelbartFak.adm.Kvalitetssikring av søknad. Start av arbeid med å oppnevne sakkyndig komité og sende ut nødvendig informasjon. Fak.adm.
Resultat01.11.2027Fak.adm.Oppfølging av bedømmelseskomite og behandling i ansettelsesutvalg innen et år etter søknadsfrist.Fak.adm.

Veiledning for sakkyndig komité

Presentasjon Promotion Seminar 2026

Opprykk til forsker kode 1183

Frist for innsending av søknad er 1. mai hvert år. Søknader skal følge samme mal og ha samme oppfølging og ansvarsfordeling som ved opprykk til professor. For å innfri kvalifikasjonskravene til forsker 1183 Statens personalhåndbok 5.7.3 § 4, kreves forskningskompetanse på professornivå, dvs. minst:

  • doktorgrad innen relevant fagområde, eller kompetanse på tilsvarende nivå dokumentert ved vitenskapelig arbeid av tilsvarende omfang og kvalitet,
  • vesentlige bidrag til forskning på høyeste nivå, i samsvar med internasjonale eller nasjonale standarder for professorer innen fagområdet.

Opprykk til førsteamanuensis og førstelektor

Søknader for opprykk til førsteamanuensis og førstelektor kan sendes kontinuerlig. Søknaden følger samme saksgang som ved opprykk til professor. Søke om kompetanseopprykk - Kunnskapsbasen - NTNU.

Kriterier er beskrevet i forskrift om ansettelse og opprykk i undervisnings- og forskerstillinger.

Administrativt opprykk

Krav til søker for opprykk i undervisning- og forskerstillinger (eks. Universitetslektor) beskrives i Forskrift til universitets- og høyskoleloven (universitets- og høyskoleforskriften) - Lovdata. Søknaden sendes til instituttleder som skriver en påtegning før den sendes til HR- og HMS-seksjonen ved HF for endelig saksbehandling. Det er ingen søknadsfrist. Et eventuelt opprykk med ny lønnsvurdering innvilges med tilbakevirkende kraft til søknadstidspunktet.

Kontaktpersoner

Instituttledere skal veilede de som ønsker å søke et opprykk. Instituttleder skal kvalitetssikre den faglige forankringen og de administrative kravene, og skrive en påtegning til søknaden der det er påkrevd.

Kontaktpersoner på fakultetsnivå:

Elisabeth Leite, HR rådgiver

Terje Lohndal, dekan