Wikier

Omstilling

Økonomisk omstilling ved SU

(Videresendt fra ILU - Omstilling)

Dette er en samleside for informasjon om den økonomiske omstillingen, som vi er inne i ved hele SU-fakultetet, med utdypende informasjon om arbeidet som foregår ved Institutt for lærerutdanning (ILU).

Bakgrunn

ILU må omstille virksomheten og tilpasse aktivitetsnivået til redusert bevilgning. Lønnskostnadene i 2024 overstiger ILUs bevilgning, og ILU skal derfor nedbemanne med om lag 25–30 stillinger. Denne situasjonen skyldes flere sammenfallende faktorer: Færre studenter søker lærerutdanningene og vi fyller ikke opptaksramma, svak finansiering av den femårige grunnskolelærerutdanningen, generell nedgang i bevilgning til UH-sektoren, færre eksternfinansierte EVU-tilbud og –prosjekter, og rask bemanningsvekst ved ILU. Innretningen i SUs budsjettmodell forsterker de økonomiske konsekvensene av aktivitetsnedgangen.

Den økonomiske situasjonen ved ILU er alvorlig, og instituttet må iverksette krevende tiltak for å redusere kostnader. I langtidsperioden 2024–2027 er det et overordnet mål at alle instituttene når et avsetningsnivå som gjør at de kan bære sin egen risiko.

På bakgrunn av ILUs økonomiske situasjon er det lagt begrensninger på de øvrige instituttenes og fakultetsadministrasjonens mulighet til å realisere sine planer og forpliktelser. Blant annet vil kun 40 % av stillingene i SU sin strategiske personalplan bli lyst ut og tilsatt som planlagt.

Instituttene står i ulike økonomiske utfordringer: Mens enkelte institutter bygger opp avsetningene sine, har andre for høye kostnader, som gjør at de bygger ned eller har vedvarende negative avsetninger fremover. Denne ubalansen fører til at institutter med høye avsetninger får innskrenket handlingsrommet sitt for at fakultetet som helhet skal unngå negative avsetninger: Institutter med robust økonomi og økende avsetninger kan likevel ikke sette i gang aktivitet slik de ønsker og har behov for, på grunn av de negative avsetningene ved ILU.

Går ikke videre med oppsigelser på nåværende tidspunkt

På personalmøtet 13. desember 2024 ble det informert om at vi ikke går videre med forberedelse av oppsigelser på nåværende tidspunkt, blant annet som følge av de nye bevilgningene til de nasjonale sentrene.

Etter dialogmøte med rektor 9. desember og fakultetsstyremøtet 12. desember er det klart at den økonomiske situasjonen ved SU og ILU nå er slik at vi innretter arbeidet med omstilling og nedbemanning ved ILU på en ny måte. Vi anser ikke lenger oppsigelser som et sannsynlig virkemiddel.

Med minst åtte stillinger til de nasjonale sentrene, på toppen av sluttavtaler og naturlige avganger, er vi kommet mye nærmere målene for nedbemanning.

Mer om disse endringene i melding på Innsida 16. desember 2024.

Bekjentgjøring av senterstillingene

Alle fast ansatte ved ILU kan melde sin interesse for stillingene, med frist 13. januar 2025. Aktuelle kandidater vil bli invitert til samtale.

Bakgrunnen for disse bekjentgjøringene er tildelinger over statsbudsjettet for at sentrene skal bidra i oppfølgingen av Meld. St. 34 (2023–2024): En mer praktisk skole. Bedre læring, motivasjon og trivsel.

Alle som ønsker å bli bedre kjent med sentrene, inviteres til informasjonsmøter både før og etter jul:

Skrivesenteret:

  • Onsdag 18. desember kl. 13.00 på LY 36
  • Tirsdag 7. januar kl. 14 på LY1.080

Matematikksenteret:

  • Onsdag 18. desember kl. 13 på BR-M2.013 Hallingskarvet
  • Tirsdag 7. januar kl. 14 på BR-M2.013 Hallingskarvet

Hva skjer når?

De viktigste datoene framover er knyttet til bekjentgjøring av stillinger ved de nasjonale sentrene og frist for å melde interesse for dette. Her er tidslinjen for denne prosessen:

Prosjektorganisering

Nedbemanningsarbeidet ved ILU styrkes denne høsten gjennom en oppdatert prosjektorganisering som tydeliggjør de ulike lederrollene og støttefunksjonene. Nedbemanningsprosjektet ved ILU eies av dekan. Instituttleder, som prosjektansvarlig, har gitt nestleder for organisasjon og omstilling i oppdrag å lede prosjektet. En arbeidsgruppe er etablert og møtes ukentlig for å følge opp status på oppgaver som pågår parallelt. Gruppen er bredt sammensatt for å kunne identifisere og følge opp juridiske og økonomiske spørsmål umiddelbart.

For å holde seg oppdatert på andre fakulteters nedbemanningsprosesser, har arbeidsgruppen direkte kontakt med kommunikasjonsgruppen på nivå 1.

(Ved å klikke her får du opp bildet som en PDF med klikkbare lenker)

Arbeidsgruppa koordinerer de fem oppgavene som dekker flere områder. Her er en ikke uttømmende liste over punkter som de forskjellige oppgavene dekker:

  • Medvirkning og kommunikasjon: personalmøter, informasjon til ansatte (Innsida/wiki etc.), koordinering med kommunikasjonsgruppen på nivå 1
  • Bemanningsplan: beslutningsgrunnlag, drøfting i LOSAM
  • Snu alle steiner: ansettelseskontroll, omdisponering, løsninger utenfor NTNU
  • Arbeidsmiljø og risikovurdering: medvirkning, tiltaksplaner
  • Oppsigelsesprosessen: utvalgskrets, bemanningsplaner, kartleggingsprosesser, innplassering, omstillingssamtaler, oppsigelse, SAO (sentralt ansettelsesorgan)

Omstillingsordliste

I en omstillingsprosess som denne er det mange begreper der ute som kan være ukjent for mange. Det er viktig at man kjenner til betydningen av begrepene som brukes og at man er presis i bruken av dem. For å gjøre begrepene enklere tilgjengelig har vi utarbeidet en omstillingsordliste, som gjelder for hele NTNU. Innholdet i ordlista vedlikeholdes av HR- og HMS-avdelingen.

LOSAM

Her er saker vedrørende den økonomiske omstillingen ved ILU som har vært til behandling i LOSAM listet opp. På hver sak er det lenke til en PDF som samler opp saksnotat, vedlegg og presentasjon. På møtedatoen er det lenke til hvert enkelt møte, hvor man finner protokoll og referat fra møtene. Der det ikke er lenke til møtet på møtedatoen er protokoll og referat lagt ved sist i samledokumentet.

Innsida-meldinger

Meldinger fra Innsida som omhandler, eller er relevant for, den økonomiske omstillingen ved SU-fakultetet.

Temaet er også ofte omtalt i ILUs ukentlige fredagsinfo på Innsida.

Personalmøter ved ILU

Presentasjoner fra personalmøter ved ILU hvor den økonomiske omstillingen har vært tema.

Arbeidsmiljø

En omstillingsprosess med nedbemanning og mulige oppsigelser kan ha negativ konsekvens for arbeidsmiljøet. Loven krever at arbeidsmiljøet skal være fullt forsvarlig, og arbeidsgiver er ansvarlig for at ansatte har et fullt forsvarlig arbeidsmiljø både fysisk, organisatorisk og psykososialt.

Dersom du har behov for noen å snakke med, eller er bekymret for en kollega, kan du ta kontakt med noen i oversikten under:

(Klikk her for å åpne bildet i større format)

(Picture in English)

Bedriftshelsetjenesten (BHT)
E-post: bht@ntnu.no
Besøksadresse: Akrinn, 6. etg.

HMS-koordinator, ILU
Berit Hansen Gilde

HR, ILU
E-post: personal@ilu.ntnu.no
Kontaktpersoner: Ann-Hege K. Bjørnås, Marie Bachmann Langås

Verneombud, ILU
E-post: verneombud@ilu.ntnu.no
Verneombud: Dennis Gudim, Kristoffer Helgestad Humphrey, Trygve Megaard

Informasjonsmøte om arbeidsmiljø

8. november 2024 ble det avholdt et informasjonsmøte om arbeidsmiljø med bedriftshelsetjenesten for alle ansatte ved ILU. Her kan man se opptak av møtet.

Ansettelseskontroll

NTNU innførte ansettelseskontroll på alle ledige stillinger som skal lyses ut fra 30. august 2024 og frem til 1. august 2025.

Innføring av ansettelseskontroll har som mål at ledige stillinger så langt det er mulig, skal bemannes med internt overtallige ansatte. På den måten unngår NTNU overtallighet og at lønnsforpliktelsene økes ytterligere.

En ansettelseskontroll innebærer at hvis et fakultet, Vitenskapsmuseet eller fellesadministrasjonen må lyse ut en stilling, skal utlysende enhet først undersøke om stillingen kan være «annen passende stilling» for ansatte som kan bli overtallig ved SU eller Fakultet for medisin og helsevitenskap (MH).

Enheten som ønsker å lyse ut en stilling utarbeider en stillingsutlysning/kompetansebeskrivelse og sender den til oss. Disse annonserer vi på Innsida-kanalen til ILU og du kan se alle utlysningene listet opp under her.

Mer om ansettelseskontroll ved NTNU

Hvis du er fast ansatt ved fagseksjon for matematikk, naturfagene, norsk eller samfunnsfagene ved ILU, og denne stillingen kan være aktuell for deg, tar du kontakt med en av våre HR-rådgivere:

Terese Brå
Ina Grønbech Halvorsen
Kirsten Sjolte

UtlysningsdatoStillingFrist for å melde interesse
15.01.2025Seniorkonsulent ved Institutt for design (ID)24.01.2025
13.01.2025Professor/førsteamanuensis ved Institutt for elektrisk energi17.01.2025
10.01.2025HR-konsulent ved Kavli-insituttet for nevrovitenskap17.01.2025
20.12.2024Seksjonssjef utdanningsseksjonen ved Fakultet for ingeniørvitenskap (IV)06.01.2025
19.12.2024Seksjonssjef HR- og økonomiavdelingen ved Fakultet for arkitektur og design (AD)06.01.2025
19.12.2024Seniorrådgiver i HR- og HMS-avdelingen03.01.2025
19.12.2024Jurist i HR- og HMS-avdelingen03.01.2025
12.12.2024Seniorrådgiver/rådgiver virksomhetsstyring ved avdeling for utvikling og virksomhetsstyring19.12.2024
12.12.2024Virksomhetsanalytiker ved avdeling for utvikling og virksomhetsstyring19.12.2024
11.12.2024Jurist i avdeling for virksomhetsstyring og utvikling18.12.2024
11.12.2024Seniorrådgiver i avdeling for virksomhetsstyring og utvikling18.12.2024
11.12.2024Professor/førsteamanuensis ved Institutt for bygg- og miljøteknikk (IBM)18.12.2024
11.12.2024Avdelingsingeniør ved Institutt for bygg- og miljøteknikk (IBM)18.12.2024
09.12.2024Professor ved Institutt for elektrisk energi (IEL)16.12.2024
09.12.2024Rådgiver/seniorrådgiver i rektors stab, Ålesund16.12.2024
09.12.2024Prosjektøkonom ved Institutt for teknisk kybernetikk (ITK)16.12.2024
06.12.2024Seniorrådgiver virksomhetscontroller ved Fakultet for samfunns- og utdanningsvitenskap (SU)13.12.2024
05.12.2024Sikkerhetsingeniør i NTNU IT, Gjøvik11.12.2024
04.12.2024Virksomhetscontroller i økonomiavdelingen10.12.2024
03.12.2024Førstekonsulent ved avdeling for utdanning (vikariat)09.12.2024
03.12.2024Senioringeniør ved Fakultet for ingeniørvitenskap (IV)09.12.2024
28.11.2024Journalist/reporter i Universitetsavisa06.12.2024
28.11.2024Senterleder ved Gjærevollsenteret06.12.2024
27.11.2024Seniorrådgiver (EU og internasjonalt samarbeid) ved avdeling for forskning, innovasjon og eksterne relasjoner (FIE)03.12.2024
27.11.2024Seniorrådgiver (analytiker innen forskning og innovasjon) ved avdeling for forskning, innovasjon og eksterne relasjoner (FIE)03.12.2024
26.11.2024HR-rådgiver ved Fakultet for ingeniørvitenskap (IV)03.12.2024
26.11.2024Seksjonssjef ved eiendomsavdelingen03.12.2024
26.11.2024Professor II i sosiologi ved Institutt for sosiologi og statsvitenskap (ISS)03.12.2024
21.11.2024Kontorsjef ved Institutt for musikk (IMU)28.11.2024
21.11.2024Controller ved Det humanistiske fakultet (HF)28.11.2024
21.11.2024Prosjektøkonom ved Det humanistiske fakultet (HF)28.11.2024
20.11.2024Universitetslektor ved Institutt for kunst- og medievitenskap (IKM)27.11.2024
20.11.2024HR-rådgiver ved Institutt for biologi (IBI) (vikariat)22.11.2024
18.11.2024Seniorkonsulent ved Institutt for arkitektur og planlegging (IAP) (vikariat)22.11.2024
15.11.2024Faggruppeleder for koordinasjon og støtte (KOS) i seksjon for IT-infrastruktur22.11.2024
15.11.2024Førsteamanuensis i moderne historie ved Institutt for moderne samfunnshistorie (IMS)21.11.2024
14.11.2024Leder faggruppe for styring, risiko og overholdelse (GRC) i NTNU IT, Gjøvik18.11.2024
14.11.2024Senioringeniør cyber- og informasjonssikkerhet i NTNU IT, Gjøvik18.11.2024
13.11.2024Administrasjonskonsulent og bestiller i IT-avdelingen18.11.2024
12.11.2024Leder faggruppe campus-IT i IT-avdelingen18.11.2024
11.11.2024Seniorrådgiver/rådgiver offentlige anskaffelser i økonomiavdelingen18.11.2024
08.11.2024Førsteamanuensis ved Institutt for maskinteknikk og produksjon (MTP) 15.11.2024
08.11.2024Førsteamanuensis ved Institutt for havromsoperasjoner og byggteknikk (IHB), Ålesund15.11.2024
08.11.2024Seniorkonsulent økonomi ved Institutt for havromsoperasjoner og byggteknikk (IHB), Ålesund (vikariat)15.11.2024
08.11.2024Seniorkonsulent HR ved Institutt for havromsoperasjoner og byggteknikk (IHB), Ålesund (vikariat)15.11.2024
05.11.2024Seniorrådgiver i seksjon for sikkerhet og beredskap08.11.2024
01.11.2024Førstekonsulent ved Institutt for psykologi (IPS)08.11.2024
31.10.2024Førstekonsulent ved seksjon for opptak og internasjonale relasjoner (vikariat)07.11.2024
30.10.2024Økonomirådgiver ved MH-fakultetet06.11.2024
28.10.2024Bioingeniør ved HUNT biobank01.11.2024
25.10.2024Seniorkonsulent i administrasjonen ved Institutt for språk og litteratur (ISL)01.11.2024
17.10.2024Gartner (Ringve botaniske hage) ved NTNU Vitenskapsmuseet01.11.2024

SESAM

Her lenkes det til møter med relevante saker som har vært til behandling i SESAM.

  • 16.10.2024: 58: Omstillingsregelverk - drøfting av prosess ved nedbemanning

Fakultetsstyremøter

Her er saker vedrørende virksomhets- og økonomistyringen som har vært til behandling i fakultetsstyret listet opp. På hver sak er det lenke til en PDF som samler opp saksnotat, vedlegg og presentasjon. På møtedatoen er det lenke til hvert enkelt møte, hvor man finner protokoll og referat fra møtene.

4608 Visninger