Nye nettsider – prosjekt - Kunnskapsbasen
Nye nettsider – prosjekt
NTNUs eksterne og interne nettsider ligger i dag på utdatert teknologi. Organisasjonen er ikke godt nok rigget for å tilby brukerorientert innhold, designen oppleves som gammeldags og det er heller ikke et tydelig forvaltningsapparat for drift og videreutvikling av tjenesten.
(Foto: Colourbox)
Hvilken jobb gjør nettsidene for NTNU?
NTNUs eksterne og interne nettsider har et stort volum brukere. Nettsidene er en virksomhetskritisk tjeneste for organisasjonen, og er også viktige for å bygge opp om NTNUs omdømme og konkurranseevne:
- Viktigste kanal for å rekruttere studenter på alle nivå, inkludert etter- og videreutdanning.
- Viser frem våre forskere, forskningsgrupper og forskningsprosjekt slik at vi blir attraktive for samarbeid og søknader.
- Autoritativ kanal for organisasjonens samlede interne veiledninger og retningslinjer (Innsida) – for både studenter og ansatte.
Hovedprosjektet skal:
- Anskaffe og innføre moderne teknologi for NTNUs eksterne og interne nettsider. Teknologien skal bygge fremtidsrettede og effektive måter å forvalte og utvikle tjenester og funksjonalitet. Innholdsprodusenter skal få et godt verktøy for innholdsproduksjon og forvaltning.
- Sørge for at innhold og design sammen gjør det enkelt for brukerne våre å finne, forstå og bruke innholdet på nettsidene våre.
- Etablere en effektiv modell for forvaltning, drift, vedlikehold og utvikling (FDVU) av teknologi og innhold, med tydelige beslutningsprosesser, tilstrekkelig finansiering og en brukerorientert tilnærming.
Gevinster – målbilde
- Brukerne finner, forstår og får gjort det de skal.
- Innholdet på nettstedet er i samsvar med strategiske føringer og lovpålagte krav.
- Felles forståelse og kultur i organisasjonen for å jobbe brukerorientert med nettstedet.
- Effektivt for organisasjonen å forvalte og videreutvikle innhold.
- Effektivt å drifte og videreutvikle teknisk løsning.
Til hver gevinst er det satt opp leveranser. Det er også satt opp en plan for hvordan gevinstene kan måles.
Tidsplan
Hovedprosjektet er inndelt i tre faser.
- Fase 0: Etablere fundament for gjennomføring1. februar til 30. april 2025.
- Beslutte konsept for teknologivalg
- Vurdere backend/integrasjonsarkitektur
- Vurdere risiko på dagens teknologi
- Sette overordnet konsept for forvaltning, drift, vedlikehold og utvikling (FDVU)
- Planlegge fase 1
- Fase 1: Oppstart, anskaffelse og etablere grunnmurStartet opp 1. mai 2025, planlagt avsluttet 30. mars 2026
- Utarbeide konkurransegrunnlag og publisere konkurransen
- Forhandlinger og anskaffelse
- Detaljere forvaltning, drift, vedlikehold og utvikling (FDVU) og sikre at organisasjonen står klar for innføring
- Utarbeide informasjonsarkitektur, innholdsmodell og design
- Planlegge fase 2
- Fase 2: Innføre og ta i bruk løsningEstimert oppstart 1. april 2026, planlagt avsluttet 31. januar 2027.
- Bygge tjenesten prioritert og stegvis
- Kompetanseheving, dokumentasjon og opplæring
- Vurdere, bearbeide og overføre innhold
Hovedprosjektet er planlagt avsluttet i 2027, og prosjektet overleveres da i sin helhet til linja.
Statusoppdateringer
1. mai 2025: Styringsgruppa har besluttet oppstart av fase 1 i hovedprosjektet, denne fasen kunne dermed starte opp 1. mai. Prosjektet er delt opp i tre team: 1) Anskaffelse, 2) Innhold og design, 3) Forvaltning (FDVU). Det siste teamet skal bygge forvaltningsapparatet som trår i kraft ved overlevering til linja.
1. januar til 30. april 2025: I denne perioden er det gjort en del grunnleggende avklaringer. Etter omorganiseringen av digitaliseringsprogrammet har prosjektet ny styringsgruppe. Det er besluttet at vi skal kravspesifisere ut fra modulær arkitektur (headless/hybrid teknologi). Tiden er også brukt til å planlegge fase 1 i hovedprosjektet, som etter planen starter opp 1. mai 2025.
Fra forprosjektet
For å sikre en helhetlig tilnærming til arbeidet med å lage gode løsninger for kommunikasjon, har vi i forprosjektet utført et omfattende innsiktsarbeid for å forstå ulike brukerbehov, og for å berede grunnen for teknologivalg.
I tillegg ble det utført noen sikkerhetstiltak, som å overføre ansatte og studenters intranett (startside inkludert meldingssystem) over på ny teknologi. Det ble samtidig utført noe forenkling og forbedring av tjenesten for blant annet å senke utgifter til drift.
Dermed er intranett ikke lenger en nødvendig del av hovedprosjektet – som nå fokuserer på eksterne og interne nettsider.
De tre samarbeidspartnerne
Prosjektet eies av Kommunikasjonsavdelingen v/ Sigrun Berge Engen. I tillegg er Avdeling for utvikling og virksomhetsstyring og IT-avdelingen partnere, og disse utgjør styringsgruppen for prosjektet.
Kontakt
- Prosjekteier er kommunikasjonsdirektør Sigrun Berge Engen
- Prosjektleder er nettredaktør Tone Kvenild