Wikier

Foreslått sammenslåing av IKJ og IBF

Lederne for Institutt for kjemi (IKJ) og Institutt for bioingeniørfag (IBF) har foreslått å slå sammen de to instituttene. På denne siden finner du informasjon om prosessen, ofte stilte spørsmål og annen relevant informasjon.

Målet

Målet med sammenslåingen er å effektivisere administrasjon og ledelse for å frigjøre arbeidskraft og sikre god kvalitet i forskning og utdanning.

Kort om prosessen

Instituttlederne annonserte forslaget og presenterte argumentasjonen sin i en melding på Innsida 26. november 2024.

Det ble opprettet en arbeidsgruppe og gitt et mandat. Info om både gruppa og mandatet finner du under relevante dokumenter.

Arbeidsgruppa sin rapport sendes på høring 05.02.2025. Alle berørte enheter kan gi innspill innen fristen 03.03.2025. Dekan vurderer rapporten basert på høringsinnspill, før saken eventuelt går til videre behandling. (Merk! Tidligere sa denne teksten at arbeidsgruppa skulle oppdatere rapporten. Det var feil.)

Videre blir det utarbeidet en sak til fakultetsstyret med forslag om ny organisasjonsmodell og bemanningsplan. Både modell og plan skal innom LOSAM, før fakultetsstyret får saken presentert og kan fatte vedtak om sammenslåing. Deretter må det samme vedtaket fattes av styret til NTNU.

Tidslinje for prosessen

NårHvaHvemDetaljer
10.12.2024 Etablering av arbeidsgruppe og besluttet mandatLedermøte, NV
16.12.2024Orientering om mandat, tidslinje og plan for medvirkningLOSAM
23.01.2025Status for arbeidetLOSAM
Individuelle samtaler med ansatte som vil berøres
av forslagene i arbeidsgruppas rapport
Instituttledere og kontorsjeferSamtale om konsekvenser for stillingen
og mulige endringer. Anledning til å
stille spørsmål og dele bekymringer.
11.02.2025Rapport på høringAlle berørte enheterArbeidsgruppa har skrevet en rapport
i tråd med mandatet, som inneholder
bemanningsplan og risikovurdering.

Rapporten deles med organisasjonen,
så ansatte i berørte enheter kan gi innspill.
Rapporten finner du her.

Kontakt din instituttleder hvis du er usikker på hvordan du kan bidra i prosessen.
03.03.2025Frist for høringsinnspillAlle berørte enheter
Oppdatering av rapportArbeidsgruppaArbeidsgruppa oppdaterer rapporten,
etter innspill fra høringen. Endelig rapport
sendes til dekan for videre beslutning.
Dekan presenterer fakultetsstyresakLedermøte, NVLedergruppa kan komme med innspill.
31.03.2025Drøfting av bemanningsplanLOSAMBemanningsplan for nytt sammenslått institutt.
07.04.2025Forhandling om ny organisasjonsmodellLOSAMModellen går altså fra 8 til 7 institutt.
24.04.2025Vedtak om sammenslåingStyremøte, NV
18.06.2025Vedtak om sammenslåingStyremøte, NTNU
01.07.2025Frist for innplassering av berørte ansatteDekan
01.01.2026Oppstart for nytt institutt

Relevante dokumenter

Spørsmål og svar

Dersom det er spørsmål som rapporten ikke svarer på eller ting som skaper usikkerhet, vil vi gjerne svare ut så mange som mulig av disse spørsmålene i plenum.

Send dine spørsmål på e-post til kommunikasjonsrådgiver Aleksander Båtnes.


Spørsmål:
Hva vil sammenslåing bety for bevilgning/økonomien til instituttene?

Svar:
Et nytt institutt vil i 2026 få samme bevilgning som summen av bevilgningen hadde blitt for de to instituttene uten sammenslåing. En eventuell effektivisering vil derfor komme det nye instituttet til gode.