Foreslått sammenslåing av IKJ og IBF - Kunnskapsbasen
Foreslått sammenslåing av IKJ og IBF
Lederne for Institutt for kjemi (IKJ) og Institutt for bioingeniørfag (IBF) har foreslått å slå sammen de to instituttene. På denne siden finner du informasjon om prosessen, ofte stilte spørsmål og annen relevant informasjon.
Innholdsfortegnelse [-]
Målet
Målet med sammenslåingen er å effektivisere administrasjon og ledelse for å frigjøre arbeidskraft og sikre god kvalitet i forskning og utdanning.
Kort om prosessen
Instituttlederne annonserte forslaget og presenterte argumentasjonen sin i en melding på Innsida 26. november 2024.
Det ble opprettet en arbeidsgruppe og gitt et mandat. Info om både gruppa og mandatet finner du under relevante dokumenter.
Arbeidsgruppa sin rapport sendes på høring 05.02.2025. Alle berørte enheter kan gi innspill innen fristen 03.03.2025. Dekan vurderer rapporten basert på høringsinnspill, før saken eventuelt går til videre behandling. (Merk! Tidligere sa denne teksten at arbeidsgruppa skulle oppdatere rapporten. Det var feil.)
Videre blir det utarbeidet en sak til fakultetsstyret med forslag om ny organisasjonsmodell og bemanningsplan. Både modell og plan skal innom LOSAM, før fakultetsstyret får saken presentert og kan fatte vedtak om sammenslåing. Deretter må det samme vedtaket fattes av styret til NTNU.
Tidslinje for prosessen
Når | Hva | Hvem | Detaljer |
10.12.2024 | Etablering av arbeidsgruppe og besluttet mandat | Ledermøte, NV | |
16.12.2024 | Orientering om mandat, tidslinje og plan for medvirkning | LOSAM | |
23.01.2025 | Status for arbeidet | LOSAM | |
Individuelle samtaler med ansatte som vil berøres av forslagene i arbeidsgruppas rapport | Instituttledere og kontorsjefer | Samtale om konsekvenser for stillingen og mulige endringer. Anledning til å stille spørsmål og dele bekymringer. | |
11.02.2025 | Rapport på høring | Alle berørte enheter | Arbeidsgruppa har skrevet en rapport i tråd med mandatet, som inneholder bemanningsplan og risikovurdering. Rapporten deles med organisasjonen, så ansatte i berørte enheter kan gi innspill. Rapporten finner du her. Kontakt din instituttleder hvis du er usikker på hvordan du kan bidra i prosessen. |
03.03.2025 | Frist for høringsinnspill | Alle berørte enheter | |
Oppdatering av rapport | Arbeidsgruppa | Arbeidsgruppa oppdaterer rapporten, etter innspill fra høringen. Endelig rapport sendes til dekan for videre beslutning. | |
Dekan presenterer fakultetsstyresak | Ledermøte, NV | Ledergruppa kan komme med innspill. | |
31.03.2025 | Drøfting av bemanningsplan | LOSAM | Bemanningsplan for nytt sammenslått institutt. |
07.04.2025 | Forhandling om ny organisasjonsmodell | LOSAM | Modellen går altså fra 8 til 7 institutt. |
24.04.2025 | Vedtak om sammenslåing | Styremøte, NV | |
18.06.2025 | Vedtak om sammenslåing | Styremøte, NTNU | |
01.07.2025 | Frist for innplassering av berørte ansatte | Dekan | |
01.01.2026 | Oppstart for nytt institutt | ||
Relevante dokumenter
- Arbeidsgruppas mandat og tidslinje (Redigert 06.12.2024, og oppdatert med ett navn som manglet fra gruppa 13.02.25)
- Arbeidsgruppas rapport (Levert til dekan 31.01.2025)
- Kommunikasjonsplan
- Alle høringssvar samlet i én PDF
- Oppsummering av høringssvar og dekanens vurdering (Notat datert 12.03.2025)
Spørsmål og svar
Dersom det er spørsmål som rapporten ikke svarer på eller ting som skaper usikkerhet, vil vi gjerne svare ut så mange som mulig av disse spørsmålene i plenum.
Send dine spørsmål på e-post til kommunikasjonsrådgiver Aleksander Båtnes.
Spørsmål:
Hva vil sammenslåing bety for bevilgning/økonomien til instituttene?
Svar:
Et nytt institutt vil i 2026 få samme bevilgning som summen av bevilgningen hadde blitt for de to instituttene uten sammenslåing. En eventuell effektivisering vil derfor komme det nye instituttet til gode.