Wikier

Bruk at testing i rekrutteringsprosesser

Denne siden gir informasjon om bruk av personlighets- og evnetest i forbindelse med rekruttering av nye ansatte.


Temaside: Ansette medarbeider


Hvorfor teste?

For å tillegge en rekrutteringsprosess med intervju og referanseinnhenting, kan man benytte personlighets- og evnetesting. Hensikten med å benytte disse testverktøyene er å få innsikt i

  • hva som virkelig driver en kandidat
  • dykk dypere og forstå en kandidats motivasjon, personlighet og adferds tendenser for bedre innsikt

Det vil gi et bredere faktagrunnlag i utvelgelsesprosessen når ny medarbeider skal ansettes.

Forstå hva som driver virksomheten, og fjern gjetningsarbeidet i å velge og utvikle talenter. Assessio Platform gir innsikt for ansattes og teams potensial, og hjelper deg med å bygge detaljerte profiler med forskningsbaserte evne- og personlighetstester, risikoatferd og lederskap.
Vi har rammeavtale med Assessio Norge AS som leverandør at testverktøyene MAP (personlighetstest) og Matrigma (evnetest) vi Assessio-Platform.

Testene

MAP er en personlighetstest som kartlegger kritisk adferd i arbeidslivet og som kan benyttes i utvelgelse og utvikling av ansatte. Testen er basert på fem faktormodellen (Big five) for å beskrive personlighet.

Matrigma er en arbeidspsykologisk evnetest av høy kvalitet som måler generell evne til å kunne forutsi arbeidsprestasjoner. Generell evne innebærer en persons evne til logiske resonnementer, kritisk tenkning og evne til å ta inn ny informasjon.
For mer informasjon om testene kan du lese å Assessio Norge AS sine hjemmesider.

Kontakt

Vi et utvalg HR-medarbeidere på hvert fakultet/HR- og HMS-avdelingen som har sertifisering til å gjennomføre disse testene. Ta kontakt med din HR-medarbeider for mer informasjon eller ønske om å benytte testing ved rekruttering.