Mastersalplass - IDI - Kunnskapsbasen
Mastersalplass - IDI
English page: "Master's Worskspace - IDI"
På denne siden finner du informasjon som gjelder studenter på sitt siste studieår for masterstudiene ved Institutt for datateknologi og informatikk (IDI).
Ser du etter noe annet? Se sider merket med IDI
Mastersal
IDI disponerer flere mastersaler på Gløshaugen campus. Disse er i hovedsak forbeholdt sisteårs-studenter som skriver prosjekt- eller masteroppgave.
Salene IDI disponerer er følge:
A4, Realfagbygget: A4-119, A4-121, A4-125, A4-129 og A4-131
IT-bygget, sydfløy: Drivhuset
IT-bygget, vest: 040, 061 (forventes klar i September/Oktober) og 460. Kommer en sal til i bygget til våren.
Gamle Fysikk: 300-307 + 350-357
Av disse salene er A4, IT-bygget vest, og Gamle Fysikk kun basert på tildelte plasser, og er beregnet for siste års-studenter.
Drivhuset er en to-delt sal; en av delene er basert på tildelte faste plasser, mens den andre delen er et åpent område som alle siste års-studenter ved IDI kan benytte.
IT460 ligger i umiddelbar nærhet til DART fagenheten (effektive datasystemer og visuell databehandling). Etter ønske fra DART prioriteres studenter fra disse retningene på dette rommet. Dette fordi salen har bedre ventilasjon, som er nødvendig for utstyret dems. 10 av plassene i denne salen er også reservert, og blir kun tildelt basert på navneliste mottatt av Frank Lindseth eller Magnus Själander
Søknadsprosessen
Du søker om masterplass for hvert semester.
Høstsemesteret: Søknadsperioden åpner rundt semesterstart.
Vårsemesteret: Søknadsperioden åpner rundt desember.
Dersom du har hatt fast masterplass gjennom høstsemesteret, kan du søke om "rollover" av plassen din til vårsemesteret. Da søker du om å beholde samme plass du har hatt. Det er ikke mulig å søke om rollover fra vårsemesteret til høstsemesteret.
OBS: Selv om du søker om rollover av din plass, er det ikke en 100% garanti at du får samme plass. Det forsøkes, i så stor grad som mulig, å gi samme plass, men det kan oppstå situasjoner som gjør at det ikke blir mulig.
Slik søker du
Når søknadsperioden åpner vil du få en e-post som inneholder en lenke til søknadsskjema. Søknadsskjemaet behandles ikke etter førstemann-til-mølla, så du trenger ikke stresse med å få sendt inn søknaden din. Det er viktigere at du får med all nødvendig informasjon.
Dersom du skriver masteren din med en partner, husk å fyll inn informasjonen angående dette, og sørg for at begge to sender søknad om masterplass.
Tildeling av masterplass
Når søknadsperioen er over må det forventes noe behandlingstid.
Når arbeidet med å fordele mastersalplasser er over, vil du motta en e-post med informasjon om hvilken sal du har fått plass på, samt hvilken plass du har på denne salen.
Få tilgang til mastersalen din
Når du har fått e-post om tildelt mastersalplass blir du nødt til å søke om å få tilgang til salen. I e-posten vil det stå informasjon om hva du trenger å fylle inn. Det er viktig at du fyller inn informasjonen nøyaktig som det står i e-posten, hvis ikke vil søknaden bli avslått, og du må sende ny søknad.
Husk også å logg inn som student, og ikke arbeidstaker. Søknader som er sendt mens du er innlogget som arbeidstaker vil ikke nå frem.
Skjerm og utstyr
IDI har et begrenset antall skjermer, tastatur og datamuser. Dersom du har behov for noe av dette, kan du søke om å låne utstyr av IDI etter du har fått tildelt en plass. Dette utstyret er markert og nummerert, og det vil noteres hvem som låner hva.
Informasjon om hvordan du kan låne utstyr vil stå i e-posten om tildelt plass.
Sen søknad om masterplass
Fikk du ikke med deg fristen for å søke om mastersalplass for gjeldende semester? Når fristen er gått ut, og plassene er fordelt, åpnes et nytt søknadsskjema som står åpent resten av semesteret. Dersom plassene ikke er fyllt opp, eller det oppstår ledige plasser gjennom semesteret, vil disse fylles fra denne ventelisten.
OBS: Sene søknader om mastersalplasser behandles i den rekkefølgen søknadene kommer inn.
Bytte masterplass
Dersom du av en eller annen grunn skulle ønske å flytte fra en mastersal til en annen, er det mulig å sette seg opp på bytteliste for dette. Send e-post til studier@idi.ntnu.no. Dersom det åpner seg en mulighet for å bytte, vil du bli kontaktet av en studentkontakt.
Kontrollrunder
Underveis i semesteret vil studentkontakter ved IDI gjennomføre kontrollrunder av mastersalene. Formålet med dette er å sjekke at plassene faktisk blir brukt, og om det eventuelt er ledige plasser. Ved kontrollrunder plasseres det lapper med informasjon om hva du trenger å gjøre på alle mastersalplasser. Du vil alltid få en e-post du kan svare på før du eventuelt mister plassen din.
Dersom du har fått en salplass er det viktig at du faktisk benytter deg av salplassen. IDI må betale for å disponere mastersalene, og dersom de ikke blir benyttet, kan antall saler reduseres!
Kontakt
Kontakt studier@idi.ntnu.no dersom du har spørsmål om mastersalplass som ikke er besvart her. Det er også mulig å stikke innom oss i resepsjonen i IT-bygget, rom 162 i 1. etg. Velkommen!